Ugrás a tartlomhoz
HG7F (HA5FMV) Rádióamatőr klubállomás - Alapítva 1957-ben - QTH:Dobogókő (JN97KR) - ASL:700 m - Jeladók: HG7RUC, HG7RUG, HG7PDK-2 * HG7F (HA5FMV) Rádióamatőr klubállomás - Alapítva 1957-ben - QTH:Dobogókő (JN97KR) - ASL:700 m - Jeladók: HG7RUC, HG7RUG, HG7PDK-2

HG7RUC átjátszó az Echolink rendszerben

Sziasztok!

Legutóbbi leírásom után Misi kérte, hogy írjak néhány szót a Dobogókőn található 432 MHz-es átjátszó működésével kapcsolatban. A hozzáértőktől előre elnézést kérek, ha néhol nagyon alap technikai szintre is lemegyek. Erre az átjátszókoordinátori munkám közben szerzett tapasztalatok sarkallnak. A másik ok, hogy ezt az írást más helyeken is fel fogom használni, nem csak itt, az FMV levlistáján.

Elsőként néhány technikai adat a könnyebb érthetőség kedvéért:

  • átjátszó lejövő frekvenciája: 439,350 MHz,
  • átjátszó felmenő frekvenciája: 431,750 MHz,
  • CTCSS frekvencia, adó / vevő: 114,8 Hz / 114,8 Hz,
  • átjátszó kimenőteljesítménye: 25 W,
  • valós vevőérzékenység (átjátszóérzékenység + antennazaj): -116 dBm,
  • kábelveszteség: kb. 2 dB,
  • antennanyereség: kb. 4 dB.

Nos, kezdjük az elején. Tényleg az elején - akinek ez triviálisnak hat, az kérem, ugorja át ezt a részt. Az átjátszón való átjutáshoz tekerd a rádiód vevőjét 439,350-re, és kapcsold be a shiftet. A legtöbb rádión 70 cm-en alapból -7,6MHz-es shift van beállítva, ez pont jó nekünk. Tehát a rádió 439,350-et mutat, és ha egy pillanatra rányomsz a PTT-re, akkor adófrekiként 431,750-et kell látnod, ha a rádiód kijelzi. Már majdnem megvagyunk. Még be kell állítani az adód CTCSS frekvenciáját.

Itt álljunk meg egy pillanatra! Mi is ez a CTCSS?? Minek kell ez nekünk?

A CTCSS egy beszédsáv alatti, folyamatos színuszos jel, amit hozzákeverünk a modulációhoz. Ezért adják meg a frekvenciáját Hz-ben. Tehát amíg nyomod a PTT-t, addig folyamatosan hozzákever a rádiód a beszédedhez egy meghatározott frekvenciáj· színuszos jelet. Mire jó ez? Arra, hogy az átjátszó vevője el tudja dönteni, hogy hasznos jel - azaz továbbítandó információ - vagy zavar érkezik a vevőjébe. A természetes zavar ugyanis a legritkább esetben tartalmaz egy meghatározott frekvenciájú folyamatos színuszos jelet. Másik szerepe a CTCSS-nek, hogy két egymással részben közös ellátotsági területű átjátszó esetén különböző CTCSS frekvenciákat használva mindig csak az általunk kívánt átjátszót fogjuk indítani.

Ugye, eddig csak arról beszéltünk, hogy az uplink irányban (a mi rádiónk adójától az átjátszó vevőjéig tartó szakaszon) védjük meg magunkat a zavaroktól. De ugyanez működik fordítva is. Az átjátszó adója is sugároz lefelé egy ilyen "azonosítótö, amivel meg tudjuk oldani hogy a mi rádiónk zajzára se nyitogasson például azért, mert a Mari néni a közelben éppen kávét darál, vagy a csatornán felbukkanó más zavaroktól.

Térjünk vissza a kezdetekhez. Beállítottuk a rádiónk frekijét, a shiftet és a CTCSS-t. A PTT rövid idejű megnyomása után észleljük, hogy indul a jelünkre az átjátszó. Boldogság! Tudunk rajta keresztül QSO-zni!

Végül érdemes megjegyezni, hogy az átjátszó nem az általa vett rádiófrekvenciás jelet továbbítja. így képzeld el, hogy felteszünk a hegyre egy rádióvevőt, ami semmi mást nem csinál, mint vesz. Ennek a rádiónak a demodulált hangfrekvenciáját pedig átvezetjük egy másik rádióba, ami viszont csak adni tud. Ugye, az egyik rádió folyamatosan vesz, a másik pedig ad. Mindezt egyidőben, az őket vezérlő elektronika döntései szerint. Na, ezért nem szoktak bejönni azok a zseniális ötletek, hogy van 1 db FT-290R típusú rádióm, és átjátszót fogok belőle készíteni.

 

Echolink és használata

Mi is az Echolink? Egy számítógépes szoftver, ami a hangkártya mikrofonbemenetére érkező jelet továbbítani képes az interneten keresztül egy másik számítógép hangkártyájának a kimenetéig. Ehhez mindkét gépen szükség van az Echolink programra, valamint arra, hogy a két gép között meglegyen az internetes kapcsolat. Mire használjuk ezt a programot? Kettő vagy több rádióamatőr állomás interneten keresztüli beszélgetésére, rádiós úton számunkra nem elérhető átjátszók elérésére, átjátszók összekapcsolására. De kiváló például távkezelt állomás üzemeltetésére is (mert átviszi a PTT-t).

A program feltelepítését, beállítását most átugornám, ez egy esetleges későbbi leírás anyaga lehet.

A feltelepített programmal képesek vagyunk csatlakozni bármely másik amatőrhöz, átjátszóhoz az Echolinken. Néhány szót a hívójelek végén található, ún. SSID-kről. Ha a listában látsz egy ilyet: HG7RUC, ez azt a számítógépet jelöli, ami előtt egy amatőr található, akivel lehetséges összeköttetést létesíteni és beszélgetni. Ha a hívójel így néz ki: HG7RUC-R, akkor az egy átjátszó. Sok kezdő és régi jó amatőr (!) szokta szóban hívogatni az átjátszó hívójelét, és nem érti hogy miért nem válaszol neki senki. ("Van ott valaki? Halló! Hallóóóóóó! Nem hallanak!ö) Ha a kiterjesztés -L, például HG7RUC-L, akkor ez nem átjátszó, hanem egy távkezelt rádió. Linknek hívják, ami egy FM rádió valamelyik csatornán.

Eddig, ugye, csak azt az irányt tárgyaltuk, hogy a számítógépünk felől csatlakozunk egy rádiós eszközhöz. De ez lehetséges fordítva is. Ha az átjátszót rádiós ·ton elérjük, akkor DTMF kódokkal tudjuk távvezérelni az átjátszó Echolink programját. Parancsot tudunk adni másik átjátszóhoz vagy másik amatőrhöz való csatlakozásra.

 

Kapcsolat létrehozása

Vegyünk egy példát. Autókázom hazafelé az M3-ason. Gyöngyösnél bejelez a gyomrom. Eszembe jut, hogy otthon érdeklődnöm kéne az asszonynál, vajon hol tart a bablevesfőzéssel. Vészhelyzet esetén így még meg tudok állni a Kis Bagi Csárdánál.

Na szóval szépen beadom DTMF kódokkal az átjátszónak, hogy: 150595. Így, mintha ez egy telefonszám lenne, a rendszer rögtön tudja, hogy a dobogókői átjátszónak össze kell kapcsolódnia az otthon levő géppel, amin a HG5OHT van éppen bejelentkezve. Ugye, itt nyilvánvaló, hogy az Echolink rendszerben a 150595-ös azonosítót HG5OHT kapta a regisztrációjánál, ugyanúgy, ahogy HA3KZ a 69900-at. Hoppá! Észrevetted? Ez egy számjeggyel kevesebb. Igen, ezek az azonosítók 1000-től indulnak és minden felhasználó eggyel nagyobbat kap. Jelenleg már majd' 600000-nél jár a regisztrált felhasználók száma.

 

Összekapcsolódás két átjátszó között

A módszer ugyanaz. Mindenkinek, így az átjátszóknak is van egy 4, 5 vagy 6 számjegyből álló azonosítója. Ha ezt DTMF-fel bepötyögjük, akkor máris össze fog kapcsolódni a két átjátszó. Ha az egyiken beszélünk, azt a másikon is hallják, és viszont.

 

Rövid hívószámok

Kicsit kényelmetlen a rengeteg hatjegyű "telefonszámot" megjegyezni. Ezért az átjátszók többségében rövid hívószámok is létrehozásra kerültek, ill. kerülnek.

Ezek a legtöbb átjátszóban, linken a következő rendszer szerint használhatók.

Példa: a HG3RVF, igali átjátszó frekvenciája 145,700 MHz. Mivel az átjátszó a 3-as körzetben van és frekvenciája 700-ra végződik, ezért a rövid hívókódja 3700. Ugyanezen szisztéma szerint a HG9RVA, Kis-Kőhát, 145,725 MHz rövid kódja 9725. De igaz ez a dobogókői átjátszóra is, aminek a rövid hívókódja a többi átjátszó felől 7600. Természetesen a rendszer nem tökéletes, mert mit fogunk csinálni, amikor a 9-es körzetben valahol majd lesz egy 434,725 MHz frekijű átjátszó? Ilyen ütközés elképzelhető, de ezt majd akkor fogjuk megoldani.

 

A kapcsolat bontása

Ha befejeztük a forgalmazást, illik lebontani az általunk létrehozott kapcsolatokat. Ezt tipikusan a # (kettőskereszt) DTMF hanggal tudjuk megtenni.

 

Kerülendő tevékenységek egy Echolink átjátszón

Kb. 20 évnyi átjátszóüzemeltetéssel a hátam mögött elmondhatom nektek, hogy igen nagy az isten állatkertje! Az átjátszók környezetében mindenhol van minimum egy, de néha jóval több antiszociális elem. És itt a gyakorlat nem azt mutatja, hogy a fiatalokkal, CB-sekkel, PMR-esekkel lenne baj, de nem ám! A gyakorlat az, hogy a régi, jó "elvtársak", akik elvesztették hatalmukat, haragszanak a világra, mert megváltozott, nem tudnak ebbe beletörődni, nyugdíjasok, és rendkívüli módon ráérnek. Mással játszani már nincs neki értelme, ezért talál magának elfoglaltságot. Na ő az, aki egymás után végigkapcsolgatja az ország összes átjátszóját. Ha lehet, akkor egyszerre kapcsolódik mindegyikhez. Mert az olyan érdekes. Meg az is, hogy mások anyáznak. Vagy éppen a reggeli kör hangulatát dobja fel azzal, hogy a beszélgetésekbe DTMF-fel belenyomkod interakcióra késztetve az átjátszót, ezzel pedig lehetetlenné téve a beszélgetést. Akinek ez nem inge, annak kéretik nem magára venni!

 

Szóval egy kis összefoglalás, mit ne csinálj:

  • csak szükség és tényleges használat esetén kapcsolj össze kettőnél több átjátszót (ez a lehetőség az esetleges vészhelyzeti kommunikáció miatt nincs tiltva),
  • ne kapcsolódj a számítógépedről a szükségesnél több alkalommal,
  • ha nem veszi a DTMF jeleidet az átjátszó, kérj mástól segítséget, benyomja neked a szükséges kódot, és nem kell fél napot "gyakorolnod" az átjátszón,
  • ne bontsd le mások beszélgetését a # gombbal, gondolj arra, hogy neked ez hogyan esne,
  • mindig hagyj egy kis szünetet az adás-vétel váltások periódusaiban, hogy legyen lehetőség közbeszólni, ha valakinek valami fontos közlendője van,
  • az átjátszó működik - reggel, délben, este, mindenkor, ezért nem kell két percenként tesztelned, hogy még mindig működőképes-e (ez is egy tipikus nyugdíjas unaloműző tevékenység)!

Az átjátszókon ma már nincs olyan nagy forgalom, valamint jóval több átjátszónk van, mint húsz éve, ezért lehetőséged van hosszabb beszélgetésekre is.

 

Néhány szót arról, hogy milyen eszközei vannak a fentiek betartatására egy sysopnak az Echolink rendszerben

Alapból és eleinte minden felhasználó és átjátszó kapcsolódhat hozzá. De aki olyan tevékenységet folytat, ami az átjátszó használhatóságára vagy az átjátszó közösségére nézve hátrányos vagy kellemetlen, az hamarosan a kapcsolódási kísérleteire az "access denied" üzenetet fogja visszakapni ("hozzáférés megtagadva"). Utána persze lehet felháborodni, elmondani minden szemétnek az üzemeltetőt. (Már olyan is volt, aki direkt ezt szerette volna, hogy elmondhassa mindenkinek - hozzáteszem, sikerült neki...)

Indokolatlan DTMF-nyomkodás

Tudni kell, hogy a legtöbb átjátszón hangrögzítés működik. Ma már egy PC hangkártyával nagyon jól mintavételezhető egy hangfrekis jel. A rádiók adásindítási és vételre kapcsolási tranziense jellegzetes, legtöbbször csak az adott rádióra jellemző. Nem a típusra, hanem az adott rádióra! Ezen körülmények eredője, hogy ha kell, egy kis munkával megmondható, ki az elkövető. Valahol, valamikor úgyis beszélgetni fog az illető később is. Az egyéb RF úton való lebukásról ne is beszéljünk, az leggyakrabban a véletlen műve. Az egésszel az a probléma, hogy a hülyék többen vannak, valamint rendkívül sok szabadidővel rendelkeznek, és ezt az előnyüket ki is használják. Ennek az eredménye legtöbbször valamilyen általános felhasználói korlátozás az átjátszón. Példa erre a HG9RVA, ahonnan emiatt kb. fél éve sehová sem lehet kapcsolódni. Így persze a többi felhasználó szív az 1-2 renitens miatt, de legalább más szempontból használható marad az átjátszó.

 

Remélem, sikerült nagyjából összefoglalnom az átjátszók és az Echolink használatát. Ha kérdésed van, keress meg az elérhetőségeim valamelyikén!

dx, 73!

HA3KZ
Zoli